MKJ4A6Z9-19P
Mfr.Part #
MKJ4A6Z9-19P
Description
MKJ MINIATURE CIRCULAR CONNECTOR
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Orientation :
N (Normal)
Package :
Bag
Current Rating (Amps) :
5A
Color :
Black
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0µin (1.27µm)
Datasheets
MKJ4A6Z9-19P
ITT Cannon MKJ4A6Z9-19P
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel N (Normal) Push-Pull
MKJ4A6Z9-19P Overview
MKJ4A6Z9-19P Features
MKJ4 series
MKJ4A6Z9-19P Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
MKJ4A6Z9-19P Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER