MKJ4A6Z8-13PA
Mfr.Part #
MKJ4A6Z8-13PA
Description
MKJ MINIATURE CIRCULAR CONNECTOR
Stock
33
In Stock :
33
Shell Size - Insert :
8-13
Number of Positions :
13
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0µin (1.27µm)
Features :
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Current Rating (Amps) :
5A
Connector Type :
Plug, Male Pins
Orientation :
N (Normal)
Package :
Bag
Color :
Black
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Datasheets
MKJ4A6Z8-13PA
ITT Cannon MKJ4A6Z8-13PA
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 13 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel N (Normal) Push-Pull
MKJ4A6Z8-13PA Overview
MKJ4A6Z8-13PA Features
MKJ4 series
MKJ4A6Z8-13PA Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
MKJ4A6Z8-13PA Circular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER