MKJ4A6W9-19SC
Mfr.Part #
MKJ4A6W9-19SC
Description
CIRCULAR
Color :
Olive Drab
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Cable Opening :
RoHS :
N
Crimp
Published :
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Contact Finish Thickness - Mating :
Brand :
Voltage Rating :
500VAC
Orientation :
C
Package :
Bulk
19
Factory Lead Time :
19 Weeks
MKJ4
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Current Rating (Amps) :
5A
Datasheets
MKJ4A6W9-19SC
MIL SERIES CONNECTOR Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium C Push-Pull
MKJ4A6W9-19SC Overview
MKJ4A6W9-19SC Features
MKJ4 series
MKJ4A6W9-19SC Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
MKJ4A6W9-19SC Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER