MKJ4A6W9-19S
Mfr.Part #
MKJ4A6W9-19S
Description
CIRCULAR
Orientation :
Keyed
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
COPPER ALLOY
RoHS :
N
Circular MIL Spec Connector
Brand :
Mounting Feature :
Current Rating (Amps) :
5A
Published :
Color :
Olive Drab
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Factory Lead Time :
19 Weeks
Voltage Rating :
500VAC
Features :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Package :
Bulk
Datasheets
MKJ4A6W9-19S
MIL SERIES CONNECTOR Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Keyed Push-Pull
MKJ4A6W9-19S Overview
MKJ4A6W9-19S Features
MKJ4 series
MKJ4A6W9-19S Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
MKJ4A6W9-19S Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER