MKJ4A6W9-19PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKJ4A6W9-19PC
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CIRCULAR
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
C
Series :
MKJ4
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
19
Cable Opening :
Contact Finish Thickness - Mating :
Contact Finish - Mating :
Gold
Ingress Protection :
Environment Resistant
Package :
Bulk
Material Flammability Rating :
Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Shell Size - Insert :
9-19
Subcategory :
Circular Connectors
Backshell Material, Plating :
Brand :
Primary Material :
Metal
Shell Size, MIL :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Published :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Insert Material :
Thermoplastic
Shielding :
Shielded
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Factory Lead Time :
19 Weeks
Fastening Type :
Push-Pull
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Product Status :
Active
Current Rating (Amps) :
5A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Applications :
Aerospace, Communication Systems, Industrial, Instrumentation, Medical
Base Product Number :
MKJ4A
Features :
Voltage Rating :
500VAC
RoHS :
N
Termination :
Crimp
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Mounting Feature :
Datasheets
MKJ4A6W9-19PC
MIL SERIES CONNECTOR Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium C Push-Pull
MKJ4A6W9-19PC Overview
MKJ4A6W9-19PC Features
MKJ4 series
MKJ4A6W9-19PC Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
MKJ4A6W9-19PC Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER