MKJ4A6W9-19PA
Mfr.Part #
MKJ4A6W9-19PA
Description
CIRCULAR
Voltage Rating :
500VAC
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Number of Positions :
19
MKJ4
Insert Material :
Thermoplastic
Orientation :
A
MKJ4A
Cable Opening :
Shell Size - Insert :
9-19
Backshell Material, Plating :
Current Rating (Amps) :
5A
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
19 Weeks
Material Flammability Rating :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aerospace, Communication Systems, Industrial, Instrumentation, Medical
Datasheets
MKJ4A6W9-19PA
MIL SERIES CONNECTOR Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium A Push-Pull
MKJ4A6W9-19PA Overview
MKJ4A6W9-19PA Features
MKJ4 series
MKJ4A6W9-19PA Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
MKJ4A6W9-19PA Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER