MKJ4A6W9-19P
Mfr.Part #
MKJ4A6W9-19P
Description
CONN PLUG MALE 19POS GOLD CRIMP
Circular MIL Spec Connector
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Shielded
Current Rating :
5A
Orientation :
N (Normal)
Contact Material :
Copper
Published :
ECCN Code :
EAR99
Number of Positions :
19
Voltage - Rated :
500VAC
Factory Lead Time :
19 Weeks
Plating :
Cadmium
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
RoHS :
N
HTS Code :
Gender :
Male
Voltage Rating :
500VAC
Mount :
Free Hanging
Ratings :
Environment Resistant
Current Rating (Amps) :
5A
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Size - Insert :
9-19
Features :
Radiation Hardening :
No
Max Current Rating :
5A
Circular MIL Spec Connector
Body Material :
Aluminium
Connector Type :
Plug, Male Pins
Packaging :
Datasheets
MKJ4A6W9-19P
ITT Cannon MKJ4A6W9-19P
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Push-Pull
MKJ4A6W9-19P Overview
MKJ4A6W9-19P Features
MKJ4 series
MKJ4A6W9-19P Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
MKJ4A6W9-19P Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER