MKJ4A6W7-10SC
Mfr.Part #
MKJ4A6W7-10SC
Description
CIRCULAR
MKJ4A
Backshell Material, Plating :
Applications :
Aerospace, Communication Systems, Industrial, Instrumentation, Medical
Contact Material :
COPPER ALLOY
Voltage Rating :
500VAC
Current Rating (Amps) :
5A
Gold
Material Flammability Rating :
Orientation :
C
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Shell Size - Insert :
7-10
Published :
Cable Opening :
Number of Positions :
10
Circular MIL Spec Connector
Insert Material :
Thermoplastic
Datasheets
MKJ4A6W7-10SC
MIL SERIES CONNECTOR Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 10 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium C Push-Pull
MKJ4A6W7-10SC Overview
MKJ4A6W7-10SC Features
MKJ4 series
MKJ4A6W7-10SC Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
MKJ4A6W7-10SC Circular Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER