MKJ4A6W7-10P
Mfr.Part #
MKJ4A6W7-10P
Description
CONN PLUG MALE 10POS GOLD CRIMP
Stock
50
In Stock :
50
Gold
Ratings :
Environment Resistant
REACH SVHC :
No SVHC
Color :
Olive Drab
Body Material :
Aluminium
Active
Radiation Hardening :
No
Orientation :
N (Normal)
Published :
2010
Number of Positions :
10
Voltage Rating :
500VAC
Gender :
Male
Connector Type :
Plug, Male Pins
Voltage - Rated :
500VAC
Plating :
Cadmium
Termination :
Crimp
Max Current Rating :
5A
HTS Code :
Environment Resistant
Current Rating :
5A
Packaging :
Circular MIL Spec Connector
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Current Rating (Amps) :
5A
Shell Size - Insert :
7-10
Mount :
Free Hanging
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Contact Material :
Copper
Datasheets
MKJ4A6W7-10P
ITT Cannon MKJ4A6W7-10P
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 10 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Push-Pull
MKJ4A6W7-10P Overview
MKJ4A6W7-10P Features
MKJ4 series
MKJ4A6W7-10P Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
MKJ4A6W7-10P Circular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER