MKJ4A1W9-19SD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKJ4A1W9-19SD
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CIRCULAR
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Voltage Rating :
500VAC
RoHS :
N
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Primary Material :
Metal
Fastening Type :
Push-Pull
Brand :
Shielding :
Shielded
Termination :
Crimp
Insert Material :
Thermoplastic
Mounting Feature :
Factory Lead Time :
19 Weeks
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Finish Thickness - Mating :
Shell Size, MIL :
Subcategory :
Circular Connectors
Series :
MKJ4
Package :
Bulk
Number of Positions :
19
Contact Finish - Mating :
Gold
Material Flammability Rating :
Applications :
Aerospace, Communication Systems, Industrial, Instrumentation, Medical
Product Status :
Active
Color :
Olive Drab
Published :
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Ingress Protection :
Environment Resistant
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Orientation :
D
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Shell Size - Insert :
9-19
Features :
Base Product Number :
MKJ4A
Backshell Material, Plating :
Current Rating (Amps) :
5A
Cable Opening :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Datasheets
MKJ4A1W9-19SD
MIL SERIES CONNECTOR Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium D Push-Pull
MKJ4A1W9-19SD Overview
MKJ4A1W9-19SD Features
MKJ4 series
MKJ4A1W9-19SD Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
MKJ4A1W9-19SD Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER