MKJ4A1W7-10PA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKJ4A1W7-10PA
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CIRCULAR
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Brand :
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Base Product Number :
MKJ4A
Published :
Fastening Type :
Push-Pull
Voltage Rating :
500VAC
Features :
Primary Material :
Metal
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Subcategory :
Circular Connectors
Orientation :
A
Cable Opening :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Finish Thickness - Mating :
Package :
Bulk
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Color :
Olive Drab
Current Rating (Amps) :
5A
Ingress Protection :
Environment Resistant
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Size, MIL :
Shell Size - Insert :
7-10
Contact Material :
COPPER ALLOY
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Crimp
Material Flammability Rating :
Series :
MKJ4
RoHS :
N
Factory Lead Time :
19 Weeks
Number of Positions :
10
Applications :
Aerospace, Communication Systems, Industrial, Instrumentation, Medical
Backshell Material, Plating :
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Mounting Feature :
Product Status :
Active
Datasheets
MKJ4A1W7-10PA
MIL SERIES CONNECTOR Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 10 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium A Push-Pull
MKJ4A1W7-10PA Overview
MKJ4A1W7-10PA Features
MKJ4 series
MKJ4A1W7-10PA Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
MKJ4A1W7-10PA Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER