MKJ4A1F9-19SB
Mfr.Part #
MKJ4A1F9-19SB
Number of Positions :
19
Orientation :
B
Shell Size - Insert :
9-19
Current Rating (Amps) :
5A
Voltage Rating :
500VAC
Shell Size, MIL :
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Datasheets
MKJ4A1F9-19SB
MIL SERIES CONNECTOR Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel B Push-Pull
MKJ4A1F9-19SB Overview
MKJ4A1F9-19SB Features
MKJ4 series
MKJ4A1F9-19SB Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
MKJ4A1F9-19SB Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER