MKJ4A1F9-19PA
Mfr.Part #
MKJ4A1F9-19PA
Voltage Rating :
500VAC
Orientation :
A
Number of Positions :
19
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Current Rating (Amps) :
5A
Shell Size - Insert :
9-19
Datasheets
MKJ4A1F9-19PA
MIL SERIES CONNECTOR Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel A Push-Pull
MKJ4A1F9-19PA Overview
MKJ4A1F9-19PA Features
MKJ4 series
MKJ4A1F9-19PA Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
MKJ4A1F9-19PA Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER