MKJ4A1F8-13S
Mfr.Part #
MKJ4A1F8-13S
Description
CONN RCPT FMALE 13POS GOLD CRIMP
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size - Insert :
8-13
Voltage Rating :
500VAC
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Metal
Current Rating :
5A
Current Rating (Amps) :
5A
Mount :
Free Hanging
Crimp
Packaging :
Number of Positions :
13
Color :
Ratings :
Environment Resistant
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Orientation :
Keyed
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Brand :
Voltage - Rated :
500VAC
Features :
Product Type :
D-Sub Connectors - Standard Density
Published :
Subcategory :
D-Sub Connectors
Product Category :
D-Sub Standard Connectors
Datasheets
MKJ4A1F8-13S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 13 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk Keyed Push-Pull
MKJ4A1F8-13S Overview
MKJ4A1F8-13S Features
MKJ4 series
MKJ4A1F8-13S Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
MKJ4A1F8-13S Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER