MKJ4A1F7-10PC
Mfr.Part #
MKJ4A1F7-10PC
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Number of Positions :
10
Shell Size - Insert :
7-10
Current Rating (Amps) :
5A
Orientation :
C
Voltage Rating :
500VAC
Datasheets
MKJ4A1F7-10PC
MIL SERIES CONNECTOR Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 10 Positions Crimp Gold Electroless Nickel C Push-Pull
MKJ4A1F7-10PC Overview
MKJ4A1F7-10PC Features
MKJ4 series
MKJ4A1F7-10PC Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
MKJ4A1F7-10PC Circular Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER