MKJ4A1F7-10PA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKJ4A1F7-10PA
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CIRCULAR
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size, MIL :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Current Rating (Amps) :
5A
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Finish Thickness - Mating :
Subcategory :
Circular Connectors
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Positions :
10
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Series :
MKJ4
Backshell Material, Plating :
Voltage Rating :
500VAC
Orientation :
A
Shielding :
Shielded
Material Flammability Rating :
Shell Size - Insert :
7-10
Primary Material :
Metal
Termination :
Crimp
Mounting Feature :
Factory Lead Time :
19 Weeks
Features :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Ingress Protection :
Environment Resistant
Base Product Number :
MKJ4A
Brand :
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Silver
Cable Opening :
Insert Material :
Thermoplastic
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
Product Status :
Active
Published :
Package :
Bulk
RoHS :
Details
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Applications :
Aerospace, Communication Systems, Industrial, Instrumentation, Medical
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Datasheets
MKJ4A1F7-10PA
MIL SERIES CONNECTOR Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 10 Positions Crimp Gold Electroless Nickel A Push-Pull
MKJ4A1F7-10PA Overview
MKJ4A1F7-10PA Features
MKJ4 series
MKJ4A1F7-10PA Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
MKJ4A1F7-10PA Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER