MKJ3C7W9-19DN
Mfr.Part #
MKJ3C7W9-19DN
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD SLDR
Stock
23
In Stock :
23
Circular Connector Assemblies
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Gender :
FEMALE
Ingress Protection :
ECCN Code :
EAR99
Current Rating (Amps) :
5A
Number of Positions :
19
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Published :
2012
Mount :
Bulkhead, Panel, Through Hole
Plating :
Cadmium
Voltage Rating :
500VAC
Shell Size - Insert :
9-19
Brand :
Current Rating :
5A
Panel Mount, Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Max Current Rating :
5A
Voltage - Rated :
500VAC
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Radiation Hardening :
No
Datasheets
MKJ3C7W9-19DN
ITT Cannon MKJ3C7W9-19DN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount, Through Hole 19 Positions Solder Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MKJ3C7W9-19DN Overview
MKJ3C7W9-19DN Features
MKJ3 series
MKJ3C7W9-19DN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
MKJ3C7W9-19DN Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER