MKJ3C7W9-19BN
Mfr.Part #
MKJ3C7W9-19BN
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD SOLDER
Stock
77
In Stock :
77
Active
Product :
Receptacles
Contact Plating :
Shell Size - Insert :
9-19
Voltage Rating :
500VAC
Package :
Bulk
Shell Size :
9
Gender :
FEMALE
Olive Drab
Contact Material :
COPPER ALLOY
Features :
Plating :
Cadmium
Current Rating :
5A
Voltage - Rated :
500VAC
Contact Gender :
Pin (Male)
19 Weeks
Radiation Hardening :
No
Mounting Style :
Panel
Mounting Feature :
Bulkhead
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Number of Positions :
19
Brand :
ECCN Code :
EAR99
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Published :
2016
Primary Material :
Metal
Termination Style :
Crimp
Shell Material :
Aluminum Alloy
HTS Code :
Current Rating (Amps) :
5A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Current Rating :
5A
Shell Style :
Thru-Bulkhead
Datasheets
MKJ3C7W9-19BN
ITT Cannon MKJ3C7W9-19BN
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount, Through Hole 19 Positions Solder Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MKJ3C7W9-19BN Overview
MKJ3C7W9-19BN Features
MKJ3 series
MKJ3C7W9-19BN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
MKJ3C7W9-19BN Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER