MKJ3C7W9-19AN
Mfr.Part #
MKJ3C7W9-19AN
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD SOLDER
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Current Rating :
5A
Voltage - Rated :
500VAC
Number of Positions :
19
Shell Size - Insert :
9-19
Current Rating (Amps) :
5A
Voltage Rating :
500VAC
Datasheets
MKJ3C7W9-19AN
ITT Cannon MKJ3C7W9-19AN
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount, Through Hole 19 Positions Solder Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MKJ3C7W9-19AN Overview
MKJ3C7W9-19AN Features
MKJ3 series
MKJ3C7W9-19AN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
MKJ3C7W9-19AN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER