MKJ3C7W8-13BN
Mfr.Part #
MKJ3C7W8-13BN
Description
CONN RCPT MALE 13POS GOLD SOLDER
Current Rating (Amps) :
5A
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Current Rating :
5A
Voltage Rating :
500VAC
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Size - Insert :
8-13
Shell Size, MIL :
Radiation Hardening :
No
Published :
Plating :
Cadmium
Number of Positions :
13
Voltage - Rated :
500VAC
Max Current Rating :
5A
Panel Mount, Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Datasheets
MKJ3C7W8-13BN
ITT Cannon MKJ3C7W8-13BN
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount, Through Hole 13 Positions Solder Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MKJ3C7W8-13BN Overview
MKJ3C7W8-13BN Features
MKJ3 series
MKJ3C7W8-13BN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
MKJ3C7W8-13BN Circular Connectors applications.
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER