MKJ3C7W12-37CN
Mfr.Part #
MKJ3C7W12-37CN
Description
CONN RCPT FMALE 37POS GOLD SLDR
Number of Positions :
37
Current Rating (Amps) :
5A
Current Rating :
5A
Voltage - Rated :
500VAC
Voltage Rating :
500VAC
Features :
Contact Plating :
Bulkhead
Min Operating Temperature :
-55 °C
19 Weeks
Max Operating Temperature :
150 °C
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Datasheets
MKJ3C7W12-37CN
ITT Cannon MKJ3C7W12-37CN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount, Through Hole 37 Positions Solder Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MKJ3C7W12-37CN Overview
MKJ3C7W12-37CN Features
MKJ3 series
MKJ3C7W12-37CN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
MKJ3C7W12-37CN Circular Connectors applications.
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER