MKJ3C7W10-26DN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKJ3C7W10-26DN
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN RCPT FMALE 26POS GOLD SLDR
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Current Rating (Amps) :
5A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Subcategory :
Circular Connectors
Contact Plating :
Gold
Voltage - Rated :
500VAC
Shell Size - Insert :
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Orientation :
N (Normal)
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-55°C~150°C
RoHS :
N
Primary Material :
Metal
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Voltage Rating :
500VAC
Termination :
Solder
Product Status :
Active
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Package :
Bulk
Current Rating :
5A
Fastening Type :
Bayonet Lock
Series :
MKJ3
Mounting Feature :
Bulkhead
Mount :
Bulkhead, Panel, Through Hole
Features :
Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size, MIL :
Ingress Protection :
Color :
Olive Drab
Factory Lead Time :
19 Weeks
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Max Operating Temperature :
150 °C
Published :
Number of Positions :
26
Min Operating Temperature :
-55 °C
Brand :
Base Product Number :
MKJ3C
Datasheets
MKJ3C7W10-26DN
ITT Cannon MKJ3C7W10-26DN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount, Through Hole 26 Positions Solder Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MKJ3C7W10-26DN Overview
MKJ3C7W10-26DN Features
MKJ3 series
MKJ3C7W10-26DN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
MKJ3C7W10-26DN Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER