MKJ3C7W10-26BN
Mfr.Part #
MKJ3C7W10-26BN
Description
CONN RCPT MALE 26POS GOLD SOLDER
Max Operating Temperature :
150 °C
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage Rating :
500VAC
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Min Operating Temperature :
-55 °C
Color :
Olive Drab
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Current Rating :
5A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current Rating (Amps) :
5A
Voltage - Rated :
500VAC
RoHS :
N
Number of Positions :
26
Datasheets
MKJ3C7W10-26BN
ITT Cannon MKJ3C7W10-26BN
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount, Through Hole 26 Positions Solder Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MKJ3C7W10-26BN Overview
MKJ3C7W10-26BN Features
MKJ3 series
MKJ3C7W10-26BN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
MKJ3C7W10-26BN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER