MKJ3C7F9-19CN
Mfr.Part #
MKJ3C7F9-19CN
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD SLDR
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Max Operating Temperature :
150 °C
Voltage - Rated :
500VAC
Current Rating :
5A
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps) :
5A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Shell Size - Insert :
9-19
Min Operating Temperature :
-55 °C
Voltage Rating :
500VAC
Number of Positions :
19
Datasheets
MKJ3C7F9-19CN
ITT Cannon MKJ3C7F9-19CN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount, Through Hole 19 Positions Solder Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MKJ3C7F9-19CN Overview
MKJ3C7F9-19CN Features
MKJ3 series
MKJ3C7F9-19CN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
MKJ3C7F9-19CN Circular Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER