MKJ3C7F8-13CN
Mfr.Part #
MKJ3C7F8-13CN
Description
CONN RCPT FMALE 13POS GOLD SLDR
Voltage Rating :
500VAC
Max Operating Temperature :
150 °C
Min Operating Temperature :
-55 °C
Current Rating :
5A
Number of Positions :
13
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps) :
5A
Voltage - Rated :
500VAC
Shell Size - Insert :
8-13
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Shell Size, MIL :
Datasheets
MKJ3C7F8-13CN
ITT Cannon MKJ3C7F8-13CN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount, Through Hole 13 Positions Solder Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MKJ3C7F8-13CN Overview
MKJ3C7F8-13CN Features
MKJ3 series
MKJ3C7F8-13CN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
MKJ3C7F8-13CN Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER