MKJ3C7F7-10CN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKJ3C7F7-10CN
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN RCPT FMALE 10POS GOLD SLDR
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Voltage - Rated :
500VAC
Primary Material :
Metal
Shell Size, MIL :
Max Operating Temperature :
150 °C
Fastening Type :
Bayonet Lock
Subcategory :
Circular Connectors
Contact Plating :
Gold
Current Rating (Amps) :
5A
Mounting Feature :
Bulkhead
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Package :
Bulk
Mount :
Bulkhead, Panel, Through Hole
Shielding :
Shielded
Published :
Factory Lead Time :
19 Weeks
Shell Material :
Aluminum Alloy
RoHS Status :
RoHS Compliant
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Features :
Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Current Rating :
5A
Shell Size - Insert :
7-10
Shell Finish :
Electroless Nickel
Brand :
Termination :
Solder
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Number of Positions :
10
Base Product Number :
MKJ3C
RoHS :
Details
Series :
MKJ3
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Ingress Protection :
Packaging :
Bulk
Product Status :
Active
Voltage Rating :
500VAC
Min Operating Temperature :
-55 °C
Datasheets
MKJ3C7F7-10CN
ITT Cannon MKJ3C7F7-10CN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount, Through Hole 10 Positions Solder Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MKJ3C7F7-10CN Overview
MKJ3C7F7-10CN Features
MKJ3 series
MKJ3C7F7-10CN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
MKJ3C7F7-10CN Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER