MKJ3C7F7-10BN
Mfr.Part #
MKJ3C7F7-10BN
Description
CONN RCPT MALE 10POS GOLD SOLDER
Stock
25
In Stock :
25
Max Operating Temperature :
150 °C
Ingress Protection :
RoHS :
Details
Min Operating Temperature :
-55 °C
Voltage - Rated :
500VAC
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Voltage Rating :
500VAC
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Current Rating :
5A
Shell Size - Insert :
7-10
Number of Positions :
10
Published :
2016
Current Rating (Amps) :
5A
Datasheets
MKJ3C7F7-10BN
ITT Cannon MKJ3C7F7-10BN
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount, Through Hole 10 Positions Solder Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MKJ3C7F7-10BN Overview
MKJ3C7F7-10BN Features
MKJ3 series
MKJ3C7F7-10BN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
MKJ3C7F7-10BN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER