MKJ3C7F7-10AN
Mfr.Part #
MKJ3C7F7-10AN
Description
CONN RCPT MALE 10POS GOLD SOLDER
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Number of Positions :
10
RoHS :
Details
Voltage - Rated :
500VAC
Shell Size - Insert :
7-10
Max Operating Temperature :
150 °C
Current Rating (Amps) :
5A
Voltage Rating :
500VAC
Current Rating :
5A
Min Operating Temperature :
-55 °C
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Datasheets
MKJ3C7F7-10AN
ITT Cannon MKJ3C7F7-10AN
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount, Through Hole 10 Positions Solder Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MKJ3C7F7-10AN Overview
MKJ3C7F7-10AN Features
MKJ3 series
MKJ3C7F7-10AN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
MKJ3C7F7-10AN Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER