MKJ3C7F12-37DN
Mfr.Part #
MKJ3C7F12-37DN
Description
CONN RCPT FMALE 37POS GOLD SLDR
Voltage - Rated :
500VAC
Current Rating :
5A
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Max Operating Temperature :
150 °C
Min Operating Temperature :
-55 °C
HTS Code :
Current Rating (Amps) :
5A
Product Status :
Active
ECCN Code :
EAR99
Voltage Rating :
500VAC
Number of Positions :
37
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
RoHS :
Details
Datasheets
MKJ3C7F12-37DN
ITT Cannon MKJ3C7F12-37DN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount, Through Hole 37 Positions Solder Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MKJ3C7F12-37DN Overview
MKJ3C7F12-37DN Features
MKJ3 series
MKJ3C7F12-37DN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
MKJ3C7F12-37DN Circular Connectors applications.
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER