MKJ3C7F12-37BN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKJ3C7F12-37BN
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN RCPT MALE 37POS GOLD SOLDER
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Shielded
Current Rating (Amps) :
5A
Shell Size, MIL :
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Voltage - Rated :
500VAC
Series :
MKJ3
Fastening Type :
Bayonet Lock
RoHS :
Compliant
Orientation :
N (Normal)
Contact Plating :
Gold
Ingress Protection :
Min Operating Temperature :
-55 °C
Base Product Number :
MKJ3C
Voltage Rating :
500VAC
Mount :
Bulkhead, Panel, Through Hole
Termination :
Solder
Shell Size - Insert :
Current Rating :
5A
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Mounting Feature :
Bulkhead
Brand :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Max Operating Temperature :
150 °C
Number of Positions :
37
Contact Finish - Mating :
Gold
Packaging :
Bulk
Features :
Shielded
Subcategory :
Circular Connectors
Shell Finish :
Electroless Nickel
Published :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Factory Lead Time :
19 Weeks
Color :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Product Status :
Active
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
RoHS Status :
RoHS Compliant
Primary Material :
Metal
Package :
Bulk
Datasheets
MKJ3C7F12-37BN
ITT Cannon MKJ3C7F12-37BN
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount, Through Hole 37 Positions Solder Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MKJ3C7F12-37BN Overview
MKJ3C7F12-37BN Features
MKJ3 series
MKJ3C7F12-37BN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
MKJ3C7F12-37BN Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER