MKJ3C7F12-37AN
Mfr.Part #
MKJ3C7F12-37AN
Description
CONN RCPT MALE 37POS GOLD SOLDER
Current Rating (Amps) :
5A
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Min Operating Temperature :
-55 °C
Number of Positions :
37
Voltage Rating :
500VAC
Max Operating Temperature :
150 °C
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage - Rated :
500VAC
Current Rating :
5A
Datasheets
MKJ3C7F12-37AN
ITT Cannon MKJ3C7F12-37AN
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount, Through Hole 37 Positions Solder Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MKJ3C7F12-37AN Overview
MKJ3C7F12-37AN Features
MKJ3 series
MKJ3C7F12-37AN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
MKJ3C7F12-37AN Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER