MKJ3C7F10-26DN
Mfr.Part #
MKJ3C7F10-26DN
Description
CONN RCPT FMALE 26POS GOLD SLDR
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Max Operating Temperature :
150 °C
Voltage - Rated :
500VAC
Current Rating (Amps) :
5A
Min Operating Temperature :
-55 °C
Brand :
Current Rating :
5A
Voltage Rating :
500VAC
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Datasheets
MKJ3C7F10-26DN
ITT Cannon MKJ3C7F10-26DN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount, Through Hole 26 Positions Solder Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MKJ3C7F10-26DN Overview
MKJ3C7F10-26DN Features
MKJ3 series
MKJ3C7F10-26DN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
MKJ3C7F10-26DN Circular Connectors applications.
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER