MKJ3C7F10-26AN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKJ3C7F10-26AN
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN RCPT MALE 26POS GOLD SOLDER
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Base Product Number :
MKJ3C
Shell Size, MIL :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Voltage - Rated :
500VAC
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shielding :
Shielded
Min Operating Temperature :
-55 °C
Current Rating (Amps) :
5A
Factory Lead Time :
19 Weeks
Product Status :
Active
Contact Finish - Mating :
Gold
Published :
Number of Positions :
26
RoHS :
Compliant
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Termination :
Solder
Current Rating :
5A
Features :
Shielded
Shell Finish :
Electroless Nickel
Ingress Protection :
Contact Plating :
Gold
Voltage Rating :
500VAC
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Series :
MKJ3
Primary Material :
Metal
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Max Operating Temperature :
150 °C
Orientation :
N (Normal)
Subcategory :
Circular Connectors
Mounting Feature :
Bulkhead
Shell Size - Insert :
Brand :
Package :
Bulk
Color :
Packaging :
Bulk
Mount :
Bulkhead, Panel, Through Hole
Datasheets
MKJ3C7F10-26AN
ITT Cannon MKJ3C7F10-26AN
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount, Through Hole 26 Positions Solder Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MKJ3C7F10-26AN Overview
MKJ3C7F10-26AN Features
MKJ3 series
MKJ3C7F10-26AN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
MKJ3C7F10-26AN Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER