MKJ3B7W9-19SN
Mfr.Part #
MKJ3B7W9-19SN
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Number of Positions :
19
Voltage Rating :
500VAC
Current Rating :
5A
Min Operating Temperature :
-55 °C
Voltage - Rated :
500VAC
Brand :
Shell Size - Insert :
9-19
Current Rating (Amps) :
5A
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Max Operating Temperature :
150 °C
Datasheets
MKJ3B7W9-19SN
ITT Cannon MKJ3B7W9-19SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MKJ3B7W9-19SN Overview
MKJ3B7W9-19SN Features
MKJ3 series
MKJ3B7W9-19SN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
MKJ3B7W9-19SN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER