MKJ3B7W8-13PN
Mfr.Part #
MKJ3B7W8-13PN
Description
CONN RCPT MALE 13POS GOLD CRIMP
Number of Positions :
13
Current Rating (Amps) :
5A
Max Operating Temperature :
150 °C
Min Operating Temperature :
-55 °C
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Current Rating :
5A
Voltage - Rated :
500VAC
Shell Size - Insert :
8-13
Voltage Rating :
500VAC
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Datasheets
MKJ3B7W8-13PN
ITT Cannon MKJ3B7W8-13PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 13 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MKJ3B7W8-13PN Overview
MKJ3B7W8-13PN Features
MKJ3 series
MKJ3B7W8-13PN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
MKJ3B7W8-13PN Circular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER