MKJ3B7W7-10SN
Mfr.Part #
MKJ3B7W7-10SN
Description
CONN RCPT FMALE 10POS GOLD CRIMP
Shell Size - Insert :
7-10
Max Operating Temperature :
150 °C
Number of Positions :
10
Min Operating Temperature :
-55 °C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Voltage - Rated :
500VAC
Voltage Rating :
500VAC
Current Rating (Amps) :
5A
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Current Rating :
5A
Datasheets
MKJ3B7W7-10SN
ITT Cannon MKJ3B7W7-10SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 10 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MKJ3B7W7-10SN Overview
MKJ3B7W7-10SN Features
MKJ3 series
MKJ3B7W7-10SN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
MKJ3B7W7-10SN Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER