MKJ3B7W7-10PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKJ3B7W7-10PN
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN RCPT MALE 10POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Subcategory :
Circular Connectors
Mounting Type :
Panel Mount
Features :
Shielded
Current Rating (Amps) :
5A
Factory Lead Time :
19 Weeks
Number of Positions :
10
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Brand :
Shell Size, MIL :
Primary Material :
Metal
Ratings :
Environment Resistant
RoHS :
Non-Compliant
Base Product Number :
MKJ3B
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Current Rating :
5A
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Plating :
Gold
Packaging :
Bulk
Series :
MKJ3
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Color :
Olive Drab
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Shielded
Orientation :
N (Normal)
Package :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Max Operating Temperature :
150 °C
Termination :
Crimp
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shell Size - Insert :
7-10
Min Operating Temperature :
-55 °C
Voltage Rating :
500VAC
Product Status :
Active
Voltage - Rated :
500VAC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Datasheets
MKJ3B7W7-10PN
ITT Cannon MKJ3B7W7-10PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 10 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MKJ3B7W7-10PN Overview
MKJ3B7W7-10PN Features
MKJ3 series
MKJ3B7W7-10PN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
MKJ3B7W7-10PN Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER