MKJ3B7W10-26SN
Mfr.Part #
MKJ3B7W10-26SN
Description
CONN RCPT FMALE 26POS GOLD CRIMP
Voltage Rating :
500VAC
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage - Rated :
500VAC
Number of Positions :
26
Max Operating Temperature :
150 °C
Current Rating (Amps) :
5A
Current Rating :
5A
Min Operating Temperature :
-55 °C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Datasheets
MKJ3B7W10-26SN
ITT Cannon MKJ3B7W10-26SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MKJ3B7W10-26SN Overview
MKJ3B7W10-26SN Features
MKJ3 series
MKJ3B7W10-26SN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
MKJ3B7W10-26SN Circular Connectors applications.
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER