MKJ3B7F8-13PN
Mfr.Part #
MKJ3B7F8-13PN
Description
CONN RCPT MALE 13POS GOLD CRIMP
Number of Positions :
13
Min Operating Temperature :
-55 °C
Current Rating :
5A
Current Rating (Amps) :
5A
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Voltage - Rated :
500VAC
Max Operating Temperature :
150 °C
Shell Size - Insert :
8-13
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage Rating :
500VAC
Datasheets
MKJ3B7F8-13PN
ITT Cannon MKJ3B7F8-13PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 13 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MKJ3B7F8-13PN Overview
MKJ3B7F8-13PN Features
MKJ3 series
MKJ3B7F8-13PN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
MKJ3B7F8-13PN Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER