MKJ3B7F7-10PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKJ3B7F7-10PN
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN RCPT MALE 10POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Contact Plating :
Gold
RoHS :
Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Aluminum Alloy
Brand :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Subcategory :
Circular Connectors
Voltage - Rated :
500VAC
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Current Rating :
5A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Factory Lead Time :
19 Weeks
Shell Size - Insert :
7-10
Shell Size, MIL :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Package :
Bulk
RoHS Status :
RoHS Compliant
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Packaging :
Bulk
Series :
MKJ3
Orientation :
N (Normal)
Published :
Ratings :
Environment Resistant
Features :
Shielded
Fastening Type :
Bayonet Lock
Termination :
Crimp
Primary Material :
Metal
Max Operating Temperature :
150 °C
Min Operating Temperature :
-55 °C
Color :
Voltage Rating :
500VAC
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Number of Positions :
10
Current Rating (Amps) :
5A
Base Product Number :
MKJ3B
Mounting Type :
Panel Mount
Shielding :
Shielded
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Finish :
Electroless Nickel
Product Status :
Active
Datasheets
MKJ3B7F7-10PN
ITT Cannon MKJ3B7F7-10PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 10 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MKJ3B7F7-10PN Overview
MKJ3B7F7-10PN Features
MKJ3 series
MKJ3B7F7-10PN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
MKJ3B7F7-10PN Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER