MKJ3B7F12-37SN
Mfr.Part #
MKJ3B7F12-37SN
Description
CONN RCPT FMALE 37POS GOLD CRIMP
Voltage Rating :
500VAC
Number of Positions :
37
Current Rating (Amps) :
5A
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Current Rating :
5A
Min Operating Temperature :
-55 °C
Max Operating Temperature :
150 °C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Voltage - Rated :
500VAC
Datasheets
MKJ3B7F12-37SN
ITT Cannon MKJ3B7F12-37SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 37 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MKJ3B7F12-37SN Overview
MKJ3B7F12-37SN Features
MKJ3 series
MKJ3B7F12-37SN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
MKJ3B7F12-37SN Circular Connectors applications.
  • Blowers
  • Control panels
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER