MKJ3B7F10-26PN
Mfr.Part #
MKJ3B7F10-26PN
Description
CONN RCPT MALE 26POS GOLD CRIMP
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Current Rating :
5A
Min Operating Temperature :
-55 °C
Number of Positions :
26
RoHS :
Compliant
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Color :
Voltage - Rated :
500VAC
RoHS Status :
RoHS Compliant
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Current Rating (Amps) :
5A
Contact Plating :
Gold
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Mounting Type :
Panel Mount
Voltage Rating :
500VAC
MKJ3
Max Operating Temperature :
150 °C
Shell Finish :
Electroless Nickel
Not Applicable
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Datasheets
MKJ3B7F10-26PN
ITT Cannon MKJ3B7F10-26PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MKJ3B7F10-26PN Overview
MKJ3B7F10-26PN Features
MKJ3 series
MKJ3B7F10-26PN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
MKJ3B7F10-26PN Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER