MKJ3B6W9-19SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKJ3B6W9-19SN
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN PLUG FMALE 19POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Voltage - Rated :
500VAC
Published :
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Olive Drab
Current Rating (Amps) :
5A
Primary Material :
Metal
Subcategory :
Circular Connectors
Base Product Number :
MKJ3B
Mounting Feature :
Factory Lead Time :
19 Weeks
Shielding :
Shielded
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Product Status :
Active
Brand :
Mount :
Free Hanging
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
RoHS :
N
Orientation :
N (Normal)
Shell Size - Insert :
9-19
Voltage Rating :
500VAC
Ratings :
Environment Resistant
Shell Material :
Aluminum Alloy
Termination :
Crimp
Fastening Type :
Bayonet Lock
Current Rating :
5A
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Series :
MKJ3
Shell Size, MIL :
Package :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Features :
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Number of Positions :
19
Datasheets
MKJ3B6W9-19SN
ITT Cannon MKJ3B6W9-19SN
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MKJ3B6W9-19SN Overview
MKJ3B6W9-19SN Features
MKJ3 series
MKJ3B6W9-19SN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
MKJ3B6W9-19SN Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER