MKJ3B6W8-13SN
Mfr.Part #
MKJ3B6W8-13SN
Description
CONN PLUG FMALE 13POS GOLD CRIMP
Voltage - Rated :
500VAC
Shell Size - Insert :
8-13
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Current Rating (Amps) :
5A
Voltage Rating :
500VAC
Operating Temperature :
-55°C~150°C
RoHS :
N
Number of Positions :
13
Current Rating :
5A
Datasheets
MKJ3B6W8-13SN
ITT Cannon MKJ3B6W8-13SN
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 13 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MKJ3B6W8-13SN Overview
MKJ3B6W8-13SN Features
MKJ3 series
MKJ3B6W8-13SN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
MKJ3B6W8-13SN Circular Connectors applications.
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER