MKJ3B6W8-13PN
Mfr.Part #
MKJ3B6W8-13PN
Description
CONN PLUG MALE 13POS GOLD CRIMP
Stock
10
In Stock :
10
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Package :
Bulk
Schedule B :
8536694020/8536694020/8536694020/8536694020/8536694020
Voltage Rating :
500VAC
Connector Type :
Plug, Male Pins
Published :
2015
RoHS :
N
Base Product Number :
MKJ3B
Contact Plating :
Gold
Current Rating (Amps) :
5A
Voltage - Rated :
500VAC
Metal
Max Operating Temperature :
150 °C
Number of Positions :
13
Current Rating :
5A
Shell Size - Insert :
8-13
Not Applicable
Min Operating Temperature :
-55 °C
Datasheets
MKJ3B6W8-13PN
ITT Cannon MKJ3B6W8-13PN
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 13 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MKJ3B6W8-13PN Overview
MKJ3B6W8-13PN Features
MKJ3 series
MKJ3B6W8-13PN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
MKJ3B6W8-13PN Circular Connectors applications.
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER