MKJ3B6W7-10SN
Mfr.Part #
MKJ3B6W7-10SN
Description
CONN PLUG FMALE 10POS GOLD CRIMP
Current Rating (Amps) :
5A
Environment Resistant
Min Operating Temperature :
-55 °C
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Bayonet Lock
Contact Plating :
Shell Size - Insert :
7-10
Connector Type :
Plug, Female Sockets
RoHS :
Compliant
Current Rating :
5A
Number of Positions :
10
Voltage Rating :
500VAC
Voltage - Rated :
500VAC
Brand :
Max Operating Temperature :
150 °C
Schedule B :
Datasheets
MKJ3B6W7-10SN
ITT Cannon MKJ3B6W7-10SN
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 10 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MKJ3B6W7-10SN Overview
MKJ3B6W7-10SN Features
MKJ3 series
MKJ3B6W7-10SN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
MKJ3B6W7-10SN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER