MKJ3B6W12-37SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKJ3B6W12-37SN
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN PLUG FMALE 37POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Plating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Positions :
37
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Brand :
Shell Size - Insert :
Max Operating Temperature :
150 °C
Shell Size, MIL :
Packaging :
Bulk
Published :
Subcategory :
Circular Connectors
Features :
Shielded
Color :
Olive Drab
Fastening Type :
Bayonet Lock
RoHS :
Non-Compliant
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage Rating :
500VAC
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Primary Material :
Metal
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Orientation :
N (Normal)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mount :
Free Hanging
Min Operating Temperature :
-55 °C
Product Status :
Active
Termination :
Crimp
Voltage - Rated :
500VAC
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shielding :
Shielded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Package :
Bulk
Series :
MKJ3
Current Rating (Amps) :
5A
Current Rating :
5A
Ratings :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
19 Weeks
Mounting Feature :
Base Product Number :
MKJ3B
Datasheets
MKJ3B6W12-37SN
ITT Cannon MKJ3B6W12-37SN
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 37 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MKJ3B6W12-37SN Overview
MKJ3B6W12-37SN Features
MKJ3 series
MKJ3B6W12-37SN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
MKJ3B6W12-37SN Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER