MKJ3B6W10-26PN
Mfr.Part #
MKJ3B6W10-26PN
Description
CONN PLUG MALE 26POS GOLD CRIMP
Number of Positions :
26
Connector Type :
Plug, Male Pins
Voltage - Rated :
500VAC
Color :
Olive Drab
Voltage Rating :
500VAC
Current Rating :
5A
Gold
Max Operating Temperature :
150 °C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current Rating (Amps) :
5A
Ratings :
Environment Resistant
Min Operating Temperature :
-55 °C
Contact Plating :
Gold
Operating Temperature :
-55°C~150°C
RoHS :
Non-Compliant
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Datasheets
MKJ3B6W10-26PN
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 26 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MKJ3B6W10-26PN Overview
MKJ3B6W10-26PN Features
MKJ3 series
MKJ3B6W10-26PN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
MKJ3B6W10-26PN Circular Connectors applications.
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER