MKJ3B6F9-19SN
Mfr.Part #
MKJ3B6F9-19SN
Description
CONN PLUG FMALE 19POS GOLD CRIMP
Voltage - Rated :
500VAC
Current Rating :
5A
Published :
Current Rating (Amps) :
5A
Voltage Rating :
500VAC
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Number of Positions :
19
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Shell Size - Insert :
9-19
RoHS :
Details
Datasheets
MKJ3B6F9-19SN
ITT Cannon MKJ3B6F9-19SN
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MKJ3B6F9-19SN Overview
MKJ3B6F9-19SN Features
MKJ3 series
MKJ3B6F9-19SN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
MKJ3B6F9-19SN Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER