MKJ3B6F8-13PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MKJ3B6F8-13PN
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN PLUG MALE 13POS GOLD CRIMP
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ratings :
Environment Resistant
Termination :
Crimp
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Plating :
Gold
Factory Lead Time :
19 Weeks
Current Rating (Amps) :
5A
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Current Rating :
5A
Shell Finish :
Electroless Nickel
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
Subcategory :
Circular Connectors
Color :
Mounting Feature :
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shell Size - Insert :
8-13
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Schedule B :
8536694020/8536694020/8536694020/8536694020/8536694020
Base Product Number :
MKJ3B
Voltage - Rated :
500VAC
Package :
Bulk
Mount :
Free Hanging
Primary Material :
Metal
Brand :
Product Status :
Active
RoHS :
Compliant
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Connector Type :
Plug, Male Pins
Features :
Shielded
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Orientation :
N (Normal)
Contact Finish - Mating :
Gold
Published :
2016
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Shell Size, MIL :
Number of Positions :
13
Voltage Rating :
500VAC
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
150 °C
Min Operating Temperature :
-55 °C
Series :
MKJ3
Datasheets
MKJ3B6F8-13PN
ITT Cannon MKJ3B6F8-13PN
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 13 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MKJ3B6F8-13PN Overview
MKJ3B6F8-13PN Features
MKJ3 series
MKJ3B6F8-13PN Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
MKJ3B6F8-13PN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER